aktualności

Zmiany, zmiany, zmiany…

Zwykło się mówić, że na świecie jedyna pewną rzeczą są zmiany… Te nie ominą także drużyny AZS UG, która do przygotowań do sezonu 2017/2018 przystąpi w zmienionym składzie. Kogo nie zobaczymy już w ekipie gdańskich Akademików?

Przede wszystkim klub po 6 latach gry opuszcza kapitan zespołu – Tomasz Musik. W błękitnej lub granatowej koszulce AZS UG nie zobaczymy już także Macieja Urtnowskiego, który przeprowadza się wraz z rodziną do Francji. O połowę uszczupli się także zestaw reprezentantów Polski, grających w barwach Akademików, ponieważ ekipę opuszcza Tomasz Kriezel. Z powodów osobistych klub opuścił także Patryk Laskowski, a listę zawodników, którzy w AZS już nie zagrają zamyka Patryk Kubiszewski.

Wszystkim tym zawodnikom gorąco dziękujemy za wysiłek włożony w grę w drużynie AZS UG. Jednocześnie wszystkim życzymy powodzenia w dalszej karierze sportowej. Do zobaczenia w sportowych halach i na ligowych parkietach !!!

Kto zastąpi tych zawodników? O zmianach i nowych zawodnikach będziemy Was informować na bieżąco!

Dołącz do drużyny AZS UG

Futsalowa drużyna AZS UG Gdańsk zaprasza na treningi otwarte dla zawodników sekcji futsalu.

Szukamy graczy, którzy występują na dużym boisku lub grali w futsal i chcą spróbować swoich sił na najwyższym, krajowym poziomie.

Treningi będą miały charakter testów, pierwszy odbędzie się w środę, 28.06.2017  o godzinie 20 w hali AWFiS Gdańsk ul. Górskiego 1. W klubie funkcjonuje również drużyna młodzieżowa U-20. I Ty też możesz dołączyć do tych ekip!

ZAPRASZAMY!!!

AZS UG zostaje w Futsal Ekstraklasie

Przegrali bitwę, ale wygrali wojnę. Futsaliści AZS UG co prawda ulegli w ostatnim meczu sezonu zespołowi Constractu 3:4, ale dzięki pięciobramkowej zaliczce, którą przywieźli w środę z Lubawy, w dwumeczu pokonali pierwszoligowca 8 do 4 i zachowali miejsce w krajowej elicie. Dzięki temu Akademicy zagrają w Futsal Ekstraklasie w rozgrywkach 2017/18.

Gospodarze wynik spotkania otworzyli już w 71 sekundzie gry i w tym momencie stało się jasne, że gdańszczanie wypracowanej przewagi nie wypuszczą już z rąk. Prowadzenie 6:0 w dwumeczu za bardzo uspokoiło jednak Akademików, którzy w 6 i 7 minucie gry dali się dwukrotnie zaskoczyć rywalom. Prowadzenie gości nie zbiło jednak z tropu futsalistów AZS UG. Do remisu doprowadził Maciej Osłowski, a w 17 minucie na 3:2 technicznym uderzeniem piętą trafił Tomasz Poźniak. Takim wynikiem zakończyła się pierwsza połowa spotkania.

Nie mająca nic do stracenia drużyna z Lubawy drugą odsłonę rozpoczęła z wycofanym bramkarzem. Do wyrównania przyjezdni doprowadzili jednak po strzale z rzutu wolnego w 24 minucie gry. Po drugiej stronie parkietu Akademicy raz po raz stwarzali sobie dogodne sytuacje, ale okazji z cyklu „stuprocentowych” nie wykorzystali m.in. Wojciech Pawicki czy Mateusz Cyman. Zemściło się to po połowie godziny gry, gdy do siatki trafił Krzysztof Wasiak i Constract po raz drugi objął prowadzenie. Ostatnie 10 minut meczu to mnóstwo okazji zarówno dla jednej, jak i drugiej drużyny i aż dziw, że piłka nie zdołała w tym spotkaniu wpaść już więcej do siatki. Constract wygrał spotkanie, ale AZS UG okazał się drużyną znacznie lepszą i dojrzalszą w dwumeczu, dlatego to właśnie Akademicy zapewnili sobie prawo występów w Futsal Ekstraklasie na następny sezon.

2. mecz barażowy o prawo gry w Futsal Ekstraklasie: AZS UG Gdańsk – KS Constract Lubawa 3:4 (3:2)

3:4 Krzysztof Wasiak (29:42)

AZS UG Gdańsk: Mateusz Osiński (5), Mateusz Cyman (6), Tomasz Musik (7), Wojciech Pawicki (11), Tomasz Poźniak (12), Michał Horbacz (13), Patryk Laskowski (14), Jacek Burglin (21), Tomasz Kriezel (23), Kacper Sasiak (31), Kajetan Pytka (32), Maciej Osłowski (88), Maciej Urtnowski (91), Mikołaj Kreft (94)
Constract Lubawa: Piotr Karbowski (4), Dawid Kawka (5), Vladyslav Bondarenko (6), Mateusz Zaborski (7), Sebastian Grubalski (8), Patryk Szczepaniak (9), Krzysztof Wasiak (10), Denys Diemishev (11), Paweł Ossowski (15), Mateusz Sadowski (77), Miłosz Jarzembowski (94), Kacper Zelma (99)

Ogromny krok Akademików ku utrzymaniu w Ekstraklasie !!!

Wygrywając w Lubawie 5:0 Akademicy z gdańska uczynili ogromny krok w kierunku utrzymania się w krajowej elicie. Tylko kataklizm w meczu rewanżowym mógłby sprawić, żebyśmy zespołu AZS UG nie zobaczyli w przyszłych rozgrywkach Futsal Ekstraklasy!!

Gdańszczanie już od pierwszych sekund spotkania przejęli inicjatywę. Wysoki pressing pozwalał futsalistom AZS szybko odbierać piłkę rywalom i budować atak pozycyjny. Gospodarze, cofnięci do głębokiej defensywy nastawili się na groźne, szybkie kontry. Oba zespoły starały się przede wszystkim nie stracić bramki, stąd początkowe fragmenty meczu nie obfitowały w zbyt wiele dogodnych sytuacji. Taki obraz gry utrzymywał się aż do 12 minuty meczu, kiedy akcję Mikołaja Krefta wykończył Mateusz Cyman, tym samym otwierając wynik spotkania. Gospodarze zaczęli grać nerwowo, szybko łapać przewinienia i bardzo starali się doprowadzić do wyrównania. Tym czasem to Akademicy podwyższyli prowadzenie, a na listę strzelców po upływie kwadransa gry wpisał się Tomasz Kriezel. Takim wynikiem zakończyła się pierwsza połowa spotkania.

Po przerwie goście bardzo szybko, bo już po 5 minutach gry zaliczyli 5 przewinień, musieli więc grać mniej agresywnie i ostrożniej. Spisywali się jednak bardzo uważnie w obronie, nie dopuszczając miejscowych do zbyt wielu okazji do oddania strzału. Sami natomiast wyprowadzili kolejny cios w 29 minucie meczu, kiedy to na 3:0 trafił Tomasz Poźniak. Chwilę później prowadzenie Akademików podwyższył Mateusz Cyman, który zdołał odwrócić się w stronę bramki z obrońcą na plecach i posłał piłkę obok golkipera Constractu.

Na niespełna 6 minut przed końcem meczu najdogodniejszej okazji nie wykorzystali futsaliści z Lubawy, ponieważ strzał z rzutu karnego przedłużonego przeleciał obok słupka bramki Jacka Burglinai. Niewykorzystana okazja zemściła się już kilkadziesiąt sekund później, gdy swojego hattricka skompletował Cyman. Tym samym ustalił też końcowy wynik meczu. 5:0 to wymarzony wynik przed rewanżem w Gdańsku. Ostatnie spotkanie Akademików w sezonie 2016/7 już w najbliższą sobotę w Hali AWFiS o godzinie 18!!!

1. mecz barażowy o grę w Futsal Ekstraklasie: KS Constract Lubawa – AZS UG Gdańsk  0:5 (0:2)

Bramki:

0:1 Mateusz Cyman 11:54

0:2 Tomasz Kriezel 15:49

0:3 Tomasz Poźniak 28:09

0:4 Mateusz Cyman 32:27

0:5 Mateusz Cyman 34:44

Constract Lubawa: Piotr Karbowski (4), Dawid Kawka (5), Vladyslav Bondarenko (6), Mateusz Zaborski (7), Sebastian Grubalski (8), Patryk Szczepaniak (9), Krzysztof Wasiak (10), Denys Diemishev (11), Paweł Ossowski (15), Daniel Sass (69), Mateusz Sadowski (77), Miłosz Jarzembowski (94), Kacper Zelma (99)

Baraże zaczynamy wyjazdowym meczem w Lubawie

W barażu o pozostanie w Futsal Ekstraklasie AZS UG zmierzy się z ekipą KS Constract Lubawa. To druga najlepsza drużyna grupy I rozgrywek 1 ligi, która prawo walki o krajową elitę wywalczyła sobie wygrywając dwumecz z zespołem z Laskowic. Gdańszczanie świetnie znają tego rywala i z pewnością będą faworytem bezpośredniego starcia, ale zespołu Constractu z pewnością nie zamierzają lekceważyć.

O sytuację w obozie naszego najbliższego przeciwnika pytaliśmy trenera zespołu z Lubawy, Damiana Jarzembowskiego.

W finale baraży o Futsal Ekstraklasę spotkacie się z zespołem AZS UG – to zeszłoroczny mistrz I ligi, drużyna z którą sparowaliście w przerwie między sezonami i która wyeliminowała Was z Pucharu Polski – dużo wiecie o tym rywalu?

Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że wiemy o drużynie AZS UG dużo. Mierzymy się z tym zespołem regularnie podczas przygotowań do sezonu, graliśmy razem w Pucharze Polski, a więc śmiało można powiedzieć, że ze wszystkich zespołów Futsal Ekstraklasy, Was znamy najlepiej. Jednocześnie myślę, że tak samo można powiedzieć w drugą stronę, Wy znacie nasz zespół również bardzo dobrze.

Czy w momencie, kiedy byliście już pewni udziału w barażach, czyli od kilku dobrych tygodni, zmieniliście coś w treningach, szykując się na dodatkowe spotkania?

Oczywiście mając gwarancję awansu, swoje przygotowania dostosowaliśmy pod te najważniejsze mecze w sezonie, a więc barażowe. Skupiliśmy swoją uwagę na rozwiązaniach taktycznych, które w naszej ocenie będą najbardziej przydatne zarówno w spotkaniu z AZS UG, jak i sprawdziły się podczas dwumeczu z Orłem Jelcz-Laskowice. Naszym głównym zadaniem natomiast i wyzwaniem było ustalenie takich mikrocykli treningowych by optymalna forma towarzyszyła zawodnikom właśnie na ten najważniejszy okres w sezonie. Myślę, że jesteśmy blisko jej osiągnięcia i mamy nadzieję, że przyjdzie ona właśnie na dwumecz z AZS UG.

Jak wyglądała pierwsza runda spotkań barażowych, czyli wygrany dwumecz z zespołem Orła Jelcz Laskowice.

Nasz rywal postawił wysoko poprzeczkę, nie były to łatwe mecze, jednak plan, jaki sobie założyliśmy, udało się zrealizować. Byliśmy konsekwentni w swojej grze, podejmowaliśmy właściwe decyzje. Pod względem taktycznym zagraliśmy bardzo dobre mecze, co przyniosło efekt w postaci straty wyłącznie 2 bramek w dwumeczu.

Czy wynik spotkania Pucharu Polski będzie miał jakieś znaczenie w kontekście dwumeczu barażowego?

Zdecydowanie będą to inne mecze, my w Pucharze graliśmy bardzo szerokim składem, w naszej bramce bronił nominalnie trzeci bramkarz. Nie chcę powiedzieć, że w tamtym meczu całkowicie odpuściliśmy i nie chcieliśmy wygrać, bo naturalnie gra się o to, by wygrać – jednak daliśmy szansę się wykazać zawodnikom mniej grającym w meczach ligowych i liczyliśmy się z możliwością porażki. Naszym celem w tym sezonie była liga. W nadchodzącym dwumeczu taka sytuacja nie będzie miała już miejsca, wyjdziemy w optymalnym zestawieniu i gra będzie wyglądała zupełnie inaczej.

Czy prezentujecie już poziom krajowej elity?

Prawda jest taka, że to właśnie ten dwumecz odpowie, na co stać nasz zespół. Jeśli wygramy to z podniesioną głową i całkowitą wiarą w siebie podejdziemy do wyzwania, jakim będzie rywalizacja w FE. Jeżeli się nam nie powiedzie, będzie to jasny sygnał, że to jeszcze nie ten czas i do elity brakuje nam dużo. Będziemy mieć rok na poprawę swoich słabości, by za rok ponownie pukać do drzwi FE. Nie ciąży na nas żadna presja, zawodnicy są żądni wygranej, wierzymy, że jesteśmy w stanie to zrobić, a czy się uda? Odpowiedź poznamy w sobotę około godziny 20.

1. mecz barażu o awans do Futsal Ekstraklasy: KS Constract Lubawa – AZS UG Gdańsk

Środa, 31 maja 2017, godzina 18, Lubawa, transmisja: KP sport

Remis z Chojnicach, Akademicy zagrają w barażach

Remisem 5:5 zakończył się ostatni w tym sezonie mecz ligowy AZS UG. Podział punktów z ostatnią drużyną rozgrywek przy jednoczesnym zwycięstwie Chrobrego w Wieliczce oznacza, że sezon jeszcze się dla Akademików nie skończył. Futsaliści Uniwersytetu Gdańskiego w barażu o pozostanie w Futsal Ekstraklasie zagrają z zespołem z Lubawy.

- 10 goli i remis fajnie wyglądają na pierwszy rzut oka. Tak naprawdę jednak ten mecz nie miał wysokiej temperatury i brakowało w nim emocji. Cały czas kontrolowaliśmy wynik z Wieliczki i gdy widzieliśmy, że Chrobry prowadzi, brakowało nieco motywacji, żeby dać z siebie wszystko. Spotkanie szybko straciło stawkę dla obu drużyn. Stąd remis – mówił po meczu grający trener AZS UG, Wojciech Pawicki.

Gospodarze otworzyli wynik w 6 minucie meczu, ale potem inicjatywę przejęli Akademicy, którzy pierwszą połowę wygrali 4:2.

- Kiedy okazało się, że ewentualne zwycięstwo nic nam nie da w kontekście układu tabeli, zdecydowaliśmy się oszczędzać zawodników, którym grożą wykluczenia za kartki w barażowym dwumeczu. Zespół z Chojnic natomiast spiął się w drugiej połowie i nie tylko odrobił straty, ale i wyszedł na prowadzenie. Gol strzelony w 35 minucie dał nam remis. Ogólnie mecz do szybkiego zapomnienia, bez większych emocji. My myślimy już tylko o barażach. Jedziemy do Lubawy już w środę, w sobotę natomiast podejmiemy ich na własnym parkiecie – podsumował spotkanie Wojciech Pawicki.

27. kolejka Futsal Ekstraklasy: Red Devils Chojnice – AZS UG Gdańsk 5:5 (2:4)