aktualności

Cenne zwycięstwo nad Chrobrym w horrorze

Horror z happy endem, fantastyczna wizytówka futsalu w krajowym wydaniu, scenariusz, którego nie wymyśliłby sam Alfred Hitchcock. W przedostatniej kolejce rozgrywek Futsal Ekstraklasy AZS UG pokonał na wyjeździe Chrobrego Głogów 7:5. Emocjami, które towarzyszyło temu meczowi można by obdzielić całą serię ligowych spotkań.

Do tego arcyważnego spotkania Akademicy przystąpili bez pauzującego za kartki reprezentanta Polski, Tomasza Kriezela. Początek meczu to dynamiczne ataki obu drużyn. Najpierw idealnej wręcz sytuacji dla Chrobrego nie wykorzystał  Kamil Niedźwiecki. Zmarnowana okazja zemściła się trzykrotnie w przeciągu 3 minut. Najpierw składną zespołową akcję całe drużyny wykończył Tomasz Poźniak, chwilę później przytomnie pod bramką gospodarzy zachował się Mikołaj Kreft, który dobił strzał jednego ze swoich kolegów, a następnie niemalże kopię pierwszej akcji bramkowej na gola zamienił Mateusz Cyman. W 7 minucie gry było 0:3, a zszokowany szkoleniowiec gospodarzy poprosił o czas.

Gospodarze nieco uspokoili grę i przejęli inicjatywę. W 13 minucie rzutu karnego przedłużonego nie wykorzystał Kamil Kaczmar. Od tego momentu praktycznie do końca pierwszej połowy głogowianie frontalnie atakowali bramkę AZS UG, ale cuda między słupkami wyprawiał Jacek Burglin, a pomagali mu jego koledzy z pola. Akademicy nastawili się na kontry i po jednej z nich, w ostatnich akcji przed przerwą gola „do szatni” strzałem zza pola karnego zdobył Maciej Osłowski. Nokaut w pierwszej połowie!! 0:4!!

Gospodarze postanowili drugą połowę gry rozpocząć z wycofanym bramkarzem i decyzji tej pożałowali już po 50 sekundach, kiedy piłkę w środku pola wyłuskał rywalowi Mateusz Cyman i wyłożył ją do pustej bramki Maciejowi Osłowskiemu.

Chrobry wciąż atakował i stwarzał kolejne okazje. W końcu , w 25 minucie ich starania zostały zwieńczone golem Kacpra Konopackiego, który strzelił bramkę po sprytnie rozegranym rzucie rożnym. Miejscowi poszli za ciosem. W niespełna 4 minuty zdobyli kolejne dwa trafienia autorstwa Kamila Nowakowskiego oraz ponownie Konopackiego. O czas poprosił trener AZS Wojciech Pawicki. Akademicy uspokoili grę i starali się trzymać piłkę dalej od własnej bramki. Zawodnicy Chrobrego natomiast zwietrzyli szansę i wciąż atakowali, a na ostatnie 5 minut gry wrócili do ustawienia z wycofanym bramkarzem. Na niespełna 3 minuty przed końcem po potężnym uderzeniu Grzegorza Nowaka uzyskali trafienie kontaktowe, ale 33 sekundy później Maciej Urtnowski ponownie wyprowadził AZS na dwubramowe prowadzenie. Trwało ono jednak niespełna minutę, ponieważ Burglina po raz kolejny pokonał Nowak. Ostatnie fragmenty spotkania o ofiarna obrona wyniku przez zespół gości i gol Jacka Burglina strzelony do pustej bramki wraz z końcową syreną meczu. Po prawdziwym horrorze AZS UG  wygrał z Chrobrym na wyjeździe 7:5!

Oznacza to, że z Ekstraklasy na pewno spadł zespół Solnego Miasta Wieliczka. AZS natomiast doszedł pokonanego rywala z Głogowa na 2 punkty, a o ostatecznej kolejności w tabeli zadecyduje ostatnia kolejka rozgrywek. Jeśli AZS UG pokona na wyjeździe Red Devils Chojnice, a Chrobry przegra w Wieliczce, Akademicy utrzymają się w Ekstraklasie. Każdy inny scenariusz oznaczać będzie, że gdańszczanie zagrają w barażach o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej z zespołem pierwszoligowym.

26. kolejka Futsal Ekstraklasy: Euromaster Chrobry Głogów – AZS UG Gdańsk 5:7 (0:4)

5:7 Jacek Burglin (40:00)

Euromaster Chrobry Głogów: Michał Długosz (1), Kamil Nowakowski (2), Adrian Niedźwiedzki (4), Kacper Konopacki (7), Piotr Pietruszko (8), Andrzej Koryciński (9), Michał Bartnicki (10), Grzegorz Nowak (14), Damian Tyźlik (19), Kamil Kaczmar (21), Jarosław Radliński (22), Tomasz Trznadel (42), Kamil Łętkowski (70)
AZS UG Gdańsk: Mateusz Cyman (6), Tomasz Musik (7), Wojciech Pawicki (11), Tomasz Poźniak (12), Patryk Laskowski (14), Jacek Burglin (21), Kacper Sasiak (31), Maciej Osłowski (88), Maciej Urtnowski (91), Mikołaj Kreft (94)

Wygrać w Głogowie drugi raz w tym sezonie

W Futsal Ekstraklasie pozostały do rozegrania dwie kolejki, a do wzięcia – sześć punktów. Oba pozostałe do końca sezonu meczu Akademicy z Gdańska rozegrają na wyjazdach. Już w najbliższy poniedziałek w Głogowie zmierzą się z tamtejszym Chrobrym. Mecz, który rozpocznie się o godzinie 20, pokaże na swojej antenie Sportklub.

Złe miłego początki – tak można opisać przebieg bieżącego sezonu w wykonaniu ekipy z Głogowa. Początek? Fatalny! Pierwszy mecz i od razu 0:11 z Gattą. Pierwszy punkt dopiero w 4 kolejce, następnie zwycięstwo w Wieliczce, ale potem wcale nie lepsze wyniki i pięć porażek z rzędu. Rundę jesienną głogowianie zakończyli na przedostatniej pozycji w tabeli.

Rewanżową część rozgrywek Chrobry rozpoczął od czterech porażek i gdy wydawało się, że znamy drugiego, obok Red Devils Chojnice, spadkowicza z FE, nastąpiło przełamanie. Wygrana z Solnym Miastem, a przede wszystkim wyjazdowe, sensacyjne zwycięstwo z Rekordem wlały w ekipę Chrobrego wiarę w utrzymanie. W ostatnich 7 kolejkach Chrobry z możliwych 21 oczek zgarnął 15 i rzutem na taśmę, różnicą bramek strzelonych na wyjeździe wyprzedził w klasyfikacji zespół AZS UG.

Spotkania Chrobrego z Akademikami w tym sezonie to osobny temat. W pierwszej rundzie gdańszczanie pewnie wygrali na wyjeździe 5:2. W rundzie rewanżowej będący na fali głogowianie wywieźli z hali AWFiS pełną pulę, zwyciężając 6:3. Jak się później okazało, bramka więcej zdobyta przez rywali w meczu wyjazdowym zadecydowała o jednym miejscu wyżej w tabeli FE. A co za tym idzie – o jednym meczu więcej do rozegrania na własnym parkiecie.

Również rundę dodatkową rozgrywek Futsal Ekstraklasy Chrobry rozpoczął dobrze. 3 zwycięstwa dają mu prawie pewne już utrzymanie. Plany postarają się mu pokrzyżować w poniedziałkowy wieczór futsaliści AZS UG. Pamiętajmy – już raz w Głogowie w tym sezonie wygrali!!!

Euromaster Chrobry Głogów:

Sezon zasadniczy: 22 punkty, 7 zwycięstw, 1 remis, 14 porażek, bramki: 55-88

Runda Finałowa:  Chrobry – AZS UŚ 3:2, Red Dragons – Chrobry 0:1, Chrobry – Red Devils 2:0

Strzelcy: Kamil Kaczmar-13, Sebastian Szala-9, Michał Bartnicki – 7

26. kolejka Futsal Ekstraklasy: Euromaster Chrobry Głogów – AZS UG

Poniedziałek, 22 maja 2017, godzina 20, Głogów, transmisja: Sportklub

Porażka z Red Dragons w ostatnim meczu ligowym

Niestety, nie zadziałała zasada „do trzech razy sztuka” w spotkaniu gdańskich Akademików z Red Dragons Pniewy. W ostatnim w tym sezonie ligowym spotkaniu przed własną publicznością AZS UG uległ temu rywalowi po raz trzeci w tych rozgrywkach FE, niestety – tym razem wyraźnie. Mecz zakończył się rezultatem 1:4.

Spotkanie obie drużyny rozpoczęły spokojnie. Jednak praktycznie pierwszą dogodną sytuację goście zakończyli bramką. W 5 minucie do siatki trafił Piotr Błaszyk. Gospodarze zareagowali błyskawicznie – kilkadziesiąt sekund później, po sprytnie rozegranym przez Tomasza Kriezela rzucie wolnym wyrównał Dominik Depta.

Następnie po zagraniu ręką poza polem karnym żółtą kartką ukarany został Jacek Burglin. Chwilę później bramkarz po raz drugi wyciągał piłkę z siatki – w 12 minucie spotkania po strzale z dystansu Adriana Skrzypka po rykoszecie zmieniła kierunek lotu.

Na 3:1 podwyższył Piotr Błaszyk, trafiając z rzutu karnego przedłużonego. 3 minuty przed końcem pierwszej połowy pechowo interweniował Tomasz Kriezel, który skierował piłkę do własnej bramki. Pierwsza połowa zakończyła się rezultatem 1:4.

Po przerwie, mimo okazji dla obu stron, więcej bramek już nie padło, a najważniejszym wydarzeniem tej odsłony była druga żółta, a w konsekwencji czerwona kartka dla Jacka Burglina. Akademicy porażką pożegnali się z własnymi kibicami i jeśli w tym sezonie będą mieli okazję jeszcze zagrać w Gdańsku, to tylko przy okazji ewentualnego meczu barażowego z zespołem pierwszoligowym. Póki co sytuacja w tabeli jest wciąż otwarta, a o ostatecznych rozstrzygnięciach tego sezonu w grupie spadkowej zadecydują dwie ostatnie – w przypadku AZS UG wyjazdowe – kolejki ligowe.

25. kolejka Futsal Ekstraklasy: AZS UG – Red Dragons Pniewy 1:4 (1:4)

Składy:

AZS UG Gdańsk: Mateusz Osiński (5), Mateusz Cyman (6), Tomasz Musik (7), Maciej Osłowski (8), Wojciech Pawicki (11), Tomasz Poźniak (12), Michał Horbacz (13), Jacek Burglin (21), Tomasz Kriezel (23), Kacper Sasiak (31), Dominik Depta (86), Maciej Urtnowski (91), Mikołaj Kreft (94)

Red Dragons Pniewy: Szymon Piasek (2), Michał Roj (3), Michał Ozorkiewicz (6), Adam Wachoński (7), Patryk Zdańkiewicz (9), Łukasz Frajtag (10), Adrian Skrzypek (11), Patryk Hoły (13), Oskar Stankowiak (16), Jakub Budych (22), Piotr Błaszyk (23), Maciej Foltyn (28), Przemysław Michalski (77)

Ostatni domowy mecz ligowy Akademików

Wygrana w akademickich derbach Futsal Ekstraklasy dała futsalistom AZS UG niesłychanie ważne punkty oraz chwilę oddechu. Ta chwila nie potrwa jednak długo – już w niedzielę o godzinie 16 w Hali Sportowo-Widowiskowej AWFiS Akademicy rozegrają kolejny mecz. Spotkanie z Red Dragons Pniewy będzie ostatnim, jakie w tym sezonie ligowym gdańszczanie rozegrają w roli gospodarza.

Red Dragons to kolejna ekipa, która do końca biła się o grupę mistrzowską i brak awansu do niej przyjęła jako porażkę. Zespół z Pniew cały sezon prezentował się nierówno, a dobre wyniki przeplatał słabymi. Czerwone Smoki wygrywały po zaciętych bojach z zespołami dolnej części tabeli i głównie wygrywając z nimi uzbierały większość swojego dorobku punktowego.

Niestety, nasza drużyna nie miała w tym sezonie szczęścia w starciach z Red Dragons. Na własnym parkiecie ulegliśmy temu rywalowi 1:2, natomiast na wyjeździe 3:4, tak więc w fazie zasadniczej nasz najbliższy rywal zdobył na nas komplet punktów. Mecze były jednak bardzo, bardzo wyrównane i wystarczy mieć nadzieję, że zadziała zasada „do trzech razy sztuka”.

Red Dragons rozgrywki grupy spadkowej rozpoczęli od planowanego zwycięstwa 2:0 nad Red Devils Chojnice na własnym parkiecie, ale w drugim meczu ulegli przed własną publicznością Chrobremu Głogów 0:1. Bardzo małe różnice punktowe między drużynami dolnej połówki tabeli jeszcze się zmniejszyły. Każda kolejka jest w stanie wywrócić klasyfikację rozgrywek do góry nogami i…na to liczą gdańscy Akademicy. Z Red Dragons AZS UG na pewno zagra o zwycięstwo!!!

Red Dragons Pniewy

Runda zasadnicza: 29 punktów, 8 zwycięstw, 5 remisów, 9 porażek, bramki: 47-58

Runda finałowa:  Red Dragons – Red Devils 2:0, Red Dragons – Chrobry Głogów 0:1

25. kolejka Futsal Ekstraklasy: AZS UG Gdańsk – Red Dragons Pniewy

Niedziela, 14 maja 2017, godzina 16, Hala Sportowo-Widowiskowa AWFiS

AZS UG górą w akademickich derbach Ekstraklasy!!

W końcu!!! Na taki mecz Akademików czekaliśmy od dawna. Mimo okrojonego składu i niekorzystnego wyniku do przerwy AZS UG zdołał ograć na wyjeździe zespół AZS UŚ i zrównał się z rywalami ilością punktów w tabeli grupy spadkowej Futsal Ekstraklasy!!!

W bardzo okrojonym składzie do Katowic pojechali na akademickie derby Ekstraklasy futsaliści AZS UG. Na Śląsk gdańszczanie pojechali z zaledwie 7 zawodnikami z pola. Na domiar złego już na początku trzeciej minuty gry goście otworzyli wynik po golu Jędrzeja Jasińskiego.

Niezrażeni utratą bramki gdańszczanie zaatakowali. Groźnie strzelali między innymi Tomasz Kriezel, Tomasz Poźniak czy Dominik Depta, ale na posterunku był Mateusz Bednarczyk. Z kolei uderzenie Michała Horbacza wylądowało na poprzeczce. Gospodarze natomiast wyprowadzali kontry, ale w sytuacjach sam na sam dobrze interweniował Jacek Burglin. Im dłużej trwała pierwsza połowa, tym większą przewagę osiągali Akademicy z Gdańska. Trener gospodarzy postanowił więc wziąć czas i uspokoić grę swojego zespołu w obronie. Pomogło, bo końcowe 3 minuty przed przerwą to 3-4 dogodne sytuacje AZS UŚ. Wynik nie uległ jednak zmianie.

Po zmianie stron gdańszczanie przycisnęli i raz po raz kreowali sobie dogodne sytuacje do wyrównania. Gol padł jednak dopiero po 28 minutach gry, kiedy piłkę zgraną przez Mateusza Cymana do siatki skierował grający trener AZS UG – Wojciech Pawicki. Zdobyty gol dodał przyjezdnym wiary w końcowy sukces. A ponieważ katowiczanie wyprowadzali groźne kontry – pełne ręce roboty mieli bramkarze obu ekip. W 33 minucie gry o czas poprosił Wojciech Pawicki. Przerwa na żądanie poprzedzała rzut rożny, który goście wykonali idealnie, bo strzał Michała Horbacza wyprowadził drużynę Uniwersytetu Gdańskiego na prowadzenie.

Katowiczanie musieli odważniej zaatakować. Jacek Burglin czynił cuda w bramce UG, a końcowe fragmenty miejscowi zaczęli grać z wycofanym bramkarzem. Jedną z przechwyconych piłek do siatki posłał Tomasz Kriezel. To była 39 minuta spotkania i jak się później okazało, reprezentant Polski ustalił tym samym wynik meczu na 3:1 dla AZS UG. Trzy punkty jadą do Gdańska!!!

24. kolejka Futsal Ekstraklasy: AZS UŚ Katowice- AZS UG Gdańsk 1:3 (1:0)

1:0 Jędrzej Jasiński (2:09)

1:1 Wojciech Pawicki (28:09)

1:2 Michał Horbacz (32:27)

1:3 Tomasz Kriezel (38:10)

Składy:

AZS UŚ Katowice: Łukasz Bogdziewicz (0), Jędrzej Jasiński (1), Damian Wojtas (7), Krzysztof Salisz (9), Kamil Musiał (10), Marcin Minkus (11), Mateusz Bednarczyk (13), Marcin Krzywka (14), Michał Cygnarowski (18), Jakub Haase (19), Sławomir Pękala (21), Jacek Hewlik (28), Kacper Dudzik (96)
AZS UG Gdańsk: Mateusz Cyman (6), Wojciech Pawicki (11), Tomasz Poźniak (12), Michał Horbacz (13), Jacek Burglin (21), Tomasz Kriezel (23), Kacper Sasiak (31), Dominik Depta (86), Mikołaj Kreft (94)

Akademickie derby Polski w środę

Po pierwszym, zremisowanym meczu fazy finałowej rozgrywek Futsal Ekstraklasy Akademicy z Gdańska nie mają zbyt wiele czasu na analizę gry i rozpamiętywanie niewykorzystanych sytuacji. Już w środę AZS UG zmierzy się w derbach Polski ze swoją imienniczką z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Spotkanie to będzie można zobaczyć na antenie SportKlubu.

Nasi najbliżsi rywale przed sezonem za cel stawiali sobie awans do grupy mistrzowskiej i podobnie jak dla naszych futsalistów, niewykonanie tego zadania okazało się sporym rozczarowaniem. Co więcej, Akademicy z Katowic do samego końca walczyli o miejsce w górnej połówce tabeli, a do szczęścia zabrakło im niewiele, bo zaledwie dwóch oczek. Fazę zasadniczą rozgrywek FE zakończyli na 7 miejscu.

Bieżący sezon to dla AZS UŚ prawdziwy rollercoaster . Dobre wyniki przeplatane są słabymi, przede wszystkim wieloma wpadkami na własnym parkiecie: 0:5 z Piastem, 0:6 z FC Toruń czy 1:9 z Rekordem. Postawa katowiczan przed własną publicznością to bez wątpienia szansa dla naszej drużyny.

Żeby nie było zbyt kolorowo, AZS UŚ „zgarnął” w fazie zasadniczej 4 z 6 możliwych punktów na zespole Uniwersytetu Gdańskiego. W 6 kolejce w hali AWFiS padł remis 2:2, a w rewanżu Uniwersytet Śląski sięgnął po trzy punkty wygrywając 3:0.

Na inaugurację rozgrywek rundy finałowej nasi najbliżsi rywale ulegli na wyjeździe Chrobremu Głogów 2:3. Po podziale punktów i spłaszczeniu tabeli oba uniwersyteckie zespoły dzielą zaledwie 3 oczka, dlatego dla UG jest to szansa, żeby doskoczyć do rywala i zrównać się z nim dorobkiem punktowym. Jak wiadomo, kamery telewizyjne mogą na zespoły działać mobilizująco lub deprymująco – jak będzie w akademickich derbach Polski? Najłatwiej będzie się o tym przekonać włączając w środę SportKlub o godzinie 18,30.